Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Bezpečně na ledě

Teploty hluboko pod bodem mrazu připravují nejen starosti, ale i radosti ve formě zimních sportů. Bruslení na zamrzlé přehradě či rybníku patří k těmto radostem.

Desatero - "Bezpečně na ledě" (zamrzlá vodní plocha)

zamrzlý rybník

Teploty hluboko pod bodem mrazu připravují nejen starosti, ale i radosti ve formě zimních sportů. Bruslení na zamrzlé přehradě či rybníku patří k těmto radostem.

 

 

Při pohybu na zamrzlé vodní pološe mějte na paměti toto desatero.

 

Desatero - "Bezpečně na ledě" (zamrzlá vodní plocha)

 

1. Pokud nemáš jistotu, že Tě led unese, nevstupuj na něj! Velmi zrádný je zasněžený led, také popraskaný nebo řozbředlý led (po oblevě).


2. Nevstupuj na led pokud nemá alespoň 10 cm. Nosnost, tloušťku, pevnost ledu vyzkoušej tím co je k dispozici (kamenem, sekerou apod.). Při zkoušení ledu se zajisti (např. kolegou).


3. Nepohybujte se na ledě ve skupinách. Nejblíže mohou být osoby na vzájemné natažení paží.


4. Na ledě se chovej velmi obezřetně! Při praskání ledu nepokračuj v pohybu a více rozlož svou váhu na ploše.


5. Při sportu na zamrzlých plochách používejte sebezáchranné hroty, které máte připravené k okamžitému použití na krku. Pomocí hrotů se zachytíte i na mokrém ledě, který klouže a dokážete se dostat na pevnější plochu.


6. Pro zajištění své bezpečnosti se jistěte lanem nebo použijte dostupné pomůcky, které vám po prolomení pomohou se udržet na hladině.

 

7. Vyvarujte se vstupů na led na přítocích, odtocích, pod mosty a dalších místech, kde hrozí nerovnoměrné promrznutí ledu.

 

8. K záchraně volejte záchranáře na dostupných tísňových linkách 112,150,155.

 

9. Pokud je záchrana nezbytná, pak při přiblížení se zajistěte lanem a rozložte svou váhu (plížení, živý řetěz, použití desek, žebříku, lyží, bidla apod.). Vybavte se dostupnými pomůckami pro případné nadlehčení, kdybyste propadli do vody (např. plovací vesta, nafukovací člun).

 

10. Postiženého při vědomí po vytažení na pevný břeh vysvlečte z mokrého oděvu a zajistěte mu suchý oděv (thermoizolační fólii apod.), případně zabalte do přikrývek, aby mu bylo teplo. V případě bezvědomí zajistěte životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu zdravotnické záchranné služby.

 

01.02.2012
Vyhledávání na stránce

ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba