Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Zeptali jsme se Rostislava Vítka

Českého reprezentanta v dálkovém plavání, přemožitele kanálu La Manche a účastníka Olympijských her v Pekingu 2008.

Rostislav Vítek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rosťo, gratuluji k vítězství na Těrlické přehradě!

 

Byl to tvůj druhý start v závodě dálkového plavání O pohár města Havířova. Mohl bys nám říct co je pro závodníka na dálkových závodech nejdůležitější? Našel jsi to u nás na Těrlické přehradě?

"Nejdůležitější je celková atmosféra, aby byla pohodová. Jinak teplota vody vyhovuje každému trošku jiná a mně spíše studenější, ale 20st. je ok. Taky velikost okruhu mi sedí raději větší což u vás byla na české poměry spíše vyjímka, jinak se všude dělají okruhy menší kvůli bezpečnosti plavců. Mně nejvíce sedí plavat od někud někam. :-)"

 

Dle tvých slov Tě čekají pouze dva závody MČR a ME a potom ses rozhodl ukončit svou dálkoplaveckou kariéru. Co bylo hlavním podnětem tohoto rozhodnutí?

"Hlavním důvodem mého rozhodnutí bylo to, že jsem se nedokázal podruhé kvalifikovat na OH a v podstatě mě při tréniku tento rok udržovala pouze myšlenka startu na dalších OH. Navíc je mi 36let a mám dvě malé děti a tak nějak už cítím, že to není ono."

 

Když se ohlédneš zpátky za svou kariérou dálkového plavce, jakého svého výkonu si nejvíce ceníš?

"Nejvíce si cením určitě toho že se mi povedlo ve 32 letech poprvé kvalifikovat na Olympijské hry a navíc ze třetího místa světové kvalifikace, což na 10km to byl můj nejlepší výsledek v kariéře. Jinak těch úspěchů kterých si cením je daleko víc, např. přeplavba kanálu La Manche v českém rekordu a stále ještě 4. nejrychlejším čase na světě nebo dvě prvenství v nejdelším evropském závodě z Capri do Neapole 37 km."

 

Řekni mi, co plavce láká pokořit kanál La Manche?

"Tak mě lákalo pokořit nejrychlejší čas na světě a s tím jsem do toho šel. Že to přeplavu jsem ani nepochyboval, šlo jen o čas a o to zažít si to na vlastní kůži. Zážitek obrovský a je to něco jiného naprosto odlišného od ostatních závodů. Něco tajemného." :-)

 

Co naopak bylo pro tebe zklamáním?

"Že se mi nepovedlo na ME nebo MS získat individuální medaili, ikdyž jsem měl k tomu několikrát jen kousíček, ale i tak si cením 5,6,7 místa z ME a 8. místa z MS."

 

Jak ses vlastně k plavání a poté k plavání na otevřené vodě dostal?

"Začínal jsem jako kluk s hokejem, ale dostal jsem těžký zápal plic a rodiče mě dali na plavání. K dálkovému plavání jsem se dostal, když mi byl bazén už málo a chtěl jsem plavat delší a delší vzdálenosti, navíc mě lákalo plavat venku na velkou vzdálenost. Pamatuji se že 25 km mi přišlo jako něco neskutečnýho a v 15ti jsem věděl, že do toho půjdu a že to dám. Taky jsem chtěl procestovat svět a poznat nová zákoutí naší planety, což se mi celkem povedlo a jsem za to rád."

 

Kde vidíš příčiny tvé úspěšné plavecké kariéry?

"Talentovaný jsem na všechny sporty, ale vždy jsem byl trošku víc samouk a snažil se ve všem zdokonalovat. Bez trenérů to ale nešlo tak i jim vděčím za to čeho jsem dosáhl. Navíc talent jen nestačí takže bez tvrdé přípravy by to nešlo a za dobu těch 15ti let co dělám profesionálně dálkové plavaní, jsem naplaval témeř 40tisíc kilometrů."

 

Jaký byl Tvůj nejdelší závod a jak dlouho jsi ho plaval?

"Můj nejdelší závod jsem plaval v na řece Parana v Argentině na 88 km z městečka Hernandarias do Parany a plaval jsem ho celkem 2x a vždy jsem se dostal těsně pod 10h, ale přes 10h jsem už jel i závod na 25 km, kdesi v Číně z malého ostrůvku na pevninu, kdy se v průběhu závodu pokazilo počasí a po 10ti hodinách jsem byl sotva v polovině závodu. Nikdo tenkrát nedoplaval, byla bouře a nebyl to příjemný zážitek."

 

Mohl by ses s námi podělit o nějaký zajímavý zážitek z Tvým zahraničních startů na volné vodě?

"Jak jsem se právě zmínil tak ta Čína, dále opět v Argentině. Kdy se do mě zahryzla dravá ryba, ale již jsem byl mírně otupělí po osmi hodinách plavaní, tak jsem to bral tak nějak v klidu. Nebo když do mě narazil člun přímo do hlavy chvilku po startu maratonu na 57 km a já pak závod doplaval na 4. místě a když jsem sundal čepku tak mě tekla dost krev z hlavy. Mírný otřes mozku a naštíplá lebka…to byl následek srážky s člunem. :-) Zážitků mám spoustu."

 

Máš obrovské zkušenosti ze zahraničních závodů. Mohl bys porovnat organizační úroveň českých závodů s těmi zahraničními?

"Některé závody u nás jsou organizovány na velice dobré úrovni co se týká zabezpečení tratě a plavců a komfortu pro ně, ale těch je jen pár např.v Dolních Vltavicích perfektní nebo na Boleváku v Plzni. Hodnotím to všeobecně se vším co k tomu patří. Naopak jsou závody ve světě které nemají absolutně tak zvládnuté jako u nás. Viz závod světového poháru v Dubaji, kde se jim utopil špičkový plavec a nikdo si toho nevšiml až po závodě když jeden scházel. Neměli žádná zabezpečení na trati a voda byla 34st teplá. Několikrát jsem si na tomto závodě říkal sám pro sebe, že se tady utopím a nikdo si toho ani nevšimne. Což se rok na to stalo jednomu američanovi."

 

Na který závod se v rámci českého poháru nejraději vracíš a proč?

"Jak jsem řekl jsou to Dolní Vltavice…perfektní prostředí, těžká trať, která je každý rok jinak náročná a super zabezpečení. Dále na Boleváku v Plzni."

 

Většinu laiků zajímá na co vlastně ten plavec během několika hodin ve vodě myslí? Někdo si prý zpívá. Na co myslíš ty?

"Jak kdy a při jak dlouhém závodě.Většinou pokud není zrovna co řešit (taktika apod.) tak nechávám myšlenky volně plavatJ Ale hodně myslím i na techniku během závodu a abych co nejméně plítval energií a byl co nejrychlejší co nejefektivnější."

 

Jaké jsou tedy Tvé plány? Uvidíme tě například v roli trenéra, kde bys mohl zúročit své bohaté zkušenosti?

"Rád bych nastoupil, jako trenér a předal své zkušenosti dál ať jako reprezentační trenér dálkových plavců, tak i trenér klubový."

 

Co bys vzkázal závodníkům, kteří začínají s dálkovým plaváním?

"Trpělivost a dřina a časem ti úspěch přijde naproti." :-)

 

 

Děkuji za rozhovor.

 

22.08.2012
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba