Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Zeptali jsme se Martina Máchy

Martin Mácha člen MS Prahy 15. Reprezentant vzs ve vodním záchranném sportu. Trojnásobný medailista z Mistrovství Evropy juniorů a seniorů 2011.

Martin Mácha

Martine, gratulujeme k výborným výkonů na Mistrovstvích Evropy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kde pramení tvé začátky u vodní záchranné služby?

"Moje začátky jsou kuriózní, když mi bylo pět, rozhodl jsem se, že budu kaskadérem, vlastně záchranářem, všichni to brali s úsměvem, ale já to myslel vážně. Když mi bylo sedm přemluvil jsem mámu a šel se přihlásit na bazén v Hostivaři, do odddílu mladých vodních záchranářů, odmítli mě, prý berou jen dobré plavce a až od osmi let, ale pro moje slzy to se mnou prý vyjímečně zkusí, ať ukážu jak plavu, udělali vyjímku a přijali mě, že prý umím dobře plavat a ostatní se také naučím."

 

Dvě cenné medaile z disciplíny - Záchrana pomocí lana. Tato disciplína vyžaduje pevné nervy a velkou míru zručnosti. Kdo nejvíce ti při trénování této disciplíny pomohl  a jsou nějaké specifika při samotném trénování?

"Pevné nervy a psychická vyrovnanost jsou základem, moje nervy neustály závod v Belgii (MEj 2010), měl jsem dlouho výčitky, že jsem selhal a tak jsem si řekl, že si to letos vynahradím a vyhraju pro Zdenku Krčálovou medaili, Zdenka mi nejvíc pomohla s těžkými začátky a zbytek jsem dopiloval a okoukal časem sám."

 

Pro juniory jsou 4 nominační závody a pro seniory 3 nominační závody, myslíš si, že je to dostačující?

"Myslím si, že ano, přeci jenom o moc víc závodů, které by se řídily pravidly ILS v ČR ani nemáme."

 

Výsledky z nominačních závodů se před reprezentačním soustředěním vynulují a na soustředěních začíná nominace od začátku. Nejsou tímto výsledky z nominačních závodů degradovány, a jaký je tvůj názor na toto pravidlo?

"Záleží na tom, z jaké to člověk bere stránky, když je závodník třeba nemocný na nějaký nominační závod, pak se nevejde do top 5, tak alespoň dostane novou šanci, ale na druhou stranu málokdy se něco změní. Zažil jsem i nominační sérii, kdy nominační tabulka vybrala první pětku a ta už od začátku prázdnin mohla trénovat na vybrané disciplíny, ale na druhou stranu je tam potřebná i zdravá rivalita."

 

Co trenéři jsou to odborníci na svém místě? Vzhledem k výsledkům reprezentace to vypadá, že asi ano. Jak to vidíš ty?

"Samozřejmě bez trenérů by to nešlo, těm patří velké díky, já jsem vděčný kamarádům z Neratovic, kteří mě vzali mezi sebe, protože u nás žádného profi trenéra nemáme. Trenéry juniorské reprezentace mohu porovnat dva  - Zdenku Krčálovou a Elišku Hutovou – nebe a dudy, v motivaci, v přístupu i v sestavování tréninku. Ze svých zkušeností mohu říct, že Zdenka (bývalá šétrenérka juniorské reprezentace) a Linda Horňáková (šétrenérka seniorů) jsou odbornice na svém místě, které mohou a umí předávat dál vlastní zkušenosti."

 

Byl jsi také v týmu seniorů, který získal třetí místo v soutěži SERC? Naopak juniorům se letos v tomto specifickém závodě nedařilo. Jako člen obou týmů, kde myslíš, že byl ten zásadní rozdíl?

"Dodnes jsem na zásadní rozdíl bohužel nepřišel, s týmem na juniorském SERCu  jsem byl spokojen, ale komise to viděla jinak a nehodnotila kvalitu záchrany, ale čas záchranné akce bez ohledu na provedení (pro představu vítězní Španělé skákali šipky). Kdežto na seniorech si myslím, že nasimulovaná akce nám doslova sedla a byla hodnocena kvalitní záchrana a její čas. Na vítězství nám chybělo malinko. Tady bych chtěl poděkovat celému týmu  - velitel Jakub Ondrůšek (MS Brno-město), Ivanka Hykrdová (MS Brno-město) a Martin Tlustý (MS Soběslav) -  byla to vynikající spolupráce."

 

Jsi zřejmě jediným účastníkem  MEj a MEs ve stejném roce v historii české vzs.  Můžeš porovnat úroveň MEj a MEs?

"Těžko se to hodnotí, liší se to pouze v mořských disciplínách, které mi pro seniory přijdou zajímavější samozřejmě i mnohem náročnější, vždy záleží na pořádající zemi, na pořadatelích a financích."

 

Jaká je tvá oblíbená mořská (plážová) disciplína a proč?

"Mnozí ví, že nejraději mám board race, letos jsem měl možnost vyzkoušet si i kajak, ale na tom je ještě co pilovat."

 

Kajak v ČR nemáme k dispozici, jak plánuješ trénovat?

"Protože kajak v ČR nemáme, musím jet do Austrálie na Rescue 2012 abych se zase mohl svézt :-)."

 

Věnuješ se nějaké další činnosti, kromě záchranného sportu ve své místní skupině v Praze 15 (hlídková činnost, trenérská činnost…)

"Ano, bohužel z důvodu, že naše místní skupina neprovádí žádnou hlídkovou činnost, tak se snažím alespoň vypomáhat trénováním a předáváním zkušeností, které jsem na závodech v zahraničí nasbíral."

 

Co myslíš, že českému vodnímu záchrannému sportu chybí, aby se dostal na úroveň států jako je Německo nebo Itálie?

"Asi největším rozdílem je, že nejsme přímořský stát a nemáme tedy mořské discipliny kde trénovat, nemáme ani vybavení. V ČR tento sport není příliš známý, ani dotovaný, takže je to všechno o náhodě a štěstí, o zájmu nadšenců a hlavně o financích."

 

Máš u nás nějaké oblíbené závody ve vodním záchranném sportu?

"Moje nejoblíbenější závody jsou, vlastně byly, Grand Prix Moravie v Brně."

 

Jaké jsou tvé plány do budoucna ať už ve vzs nebo v osobním životě?

"Moje plány - úspěšná maturita, přijímačky na VŠ a jednoznačně Mistrovství světa v Austrálii Rescue 2012."

 

 

Další info z MEj a MEs včetně výsledků v sekci SPORT/RŮZNÉ.

29.10.2011
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba