Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Konec Mistrovství ČR na volné vodě?

Potká Mistrovství ČR na volné vodě stejný osud, jako Zimní mistrovství ČR dospělých, které se v posledních sedmi letech konalo jen jednou? Termín volné vody je prezidiem pro letošní rok stanoven na 15.6.2013. Kdo se tedy ujme uspořádání jubilejního 40. ročníku? Závodníci netrpělivě čekají a doufají, že letos se konat bude.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeptali jsme se Pavla Skořepy bývalého předsedy sportovní sekce VZS a předsedy MS Ostrava, jak on vidí současný stav závodů na volné vodě a jak to vlastně bývalo dříve. 

 

 

Od kdy platí pravidla soutěží pro volnou vodu v současné podobě?

Od roku 2002.

 

Jaké disciplíny byly předtím?

Byly stejné,  jen se házelo záchranným kruhem na boji. Nebyl plovák. Tahala se kláda. Nebyly ploty.

 

Kdo stál u zrodu tohoto závodu?

Jeroným Řepa

 

Podílel ses také na přípravě pravidel?

Kdo napsal první pravidla nevím. Pravidla, která znám jsou od roku 1990  napsal je Milan Loutocký a já napsal pravidla, které platí od roku 2002, až do dnes.

 

Jaká byla účast na volné vodě před cca 10 lety?

Účast byla dosti veliká, ale zase menší, než před 20 lety. Důsledky hledám v tom, že nejsou peníze. Všechno si každý musí platit sám a do kapsy je hluboko, což dříve nebylo a hlavně se všichni honí za penězi a tak nemají čas a mnozí mají jiné zájmy než závodit.

 

Čím to bylo?

Nebyly počítače a lidi se uměli bavit.

 

Kdy ses sám poprvé účastnil jako závodník volné vody?

Poprvé jsem si za závodil v roce 1976 na Džbánu.

 

Jak ses k záchranařině vlastně dostal?

Přes plavání a kamarády mediky, kteří mne k tomu stáhli.

 

Na které závody na volné vodě vzpomínáš nejraději a proč?

Na všechny vzpomínám rád, ale na jedny obzvláště negativně. Nespravedlivě mne diskvalifikovali v Třebíči 1993 za tažení, kdy jsme mohli jasně vyhrát a já i jednotlivce a tak jsem se naštval, že jsem přestal závodit a stal se bafuňářem.

 

V posledních letech se účastníš volné vody jako rozhodčí. Mohl bys porovnat kvality, připravenost současných závodníků se závodníky před cca 10 lety?

Připravenost je stejná, jen tehdy se to tak nežralo. Bylo spíše setkání a předávání zkušeností a zábava. Nikdo to nehrotil, půjčoval se závodnický materiál apod., bylo fajn.

 

Myslíš si, že soutěžní řád a pravidla pro volnou vodu v současné podobě stále vyhovují současnému trendu sportovního záchranářství? Nezasloužily by si nějakou aktualizaci?

Každá pravidla jsou jak živá a stále se musí vyvíjet, jinak to nejde. Musí se posouvat s dobou, materiálem, výkonem atd. Jen se musí najít nějaký obětavec, který se obětuje a bude ty aktualizace ve volném čase psát a to zadarmo.

 

Jak vidíš budoucnost těchto závodů, které jako jediné odráží skutečnou práci vodních záchranářů?

Závody to jsou krásné a hlavně podobné skutečné události záchranářské akce a ne jako v bazénu, kde je to jen divadlo, které ve skutečnosti nelze použít viz tažení. Závody doplatily taky na to, že přestali jezdit skuteční starší záchranáři, protože nechtěli soutěžit se závodními plavci. Na které sice plavecky neměli, ale technicky je poráželi. Ztratili motivaci, když nemohli uspět.

 

Venkovní závody jsou mnohem levnější, neplatí se za bazén, jen se musí ubrat z nároků na ubytování. Nutno závody peněžně dotovat. Pokud budou peníze, budou i závodníci.

 

Opět se musí najít dobrák, který to uspořádá za dobré slovo. Smutné je, že češi vše nechávají na poslední chvíli a nedodržují termín přihlášek a pořadatel do dne závodů povětšinou nezná počty závodníků. To je pak radost uspořádat závody.

 

Díky za rozhovor.

 

-----------------------------------------------------------

 

Trocha statistiky:

 

V posledních 9 letech se volné vody zúčastnilo průměrně  

10 mužských a 6 ženských tříčlenných týmů.

 

----------------------------------------------------------------

 

Společně s Pavlem Skořepou jsme se snažili dát dohromady výsledky volné vody od jejich počátků, ale bez pomoci Vás všech ostatních se nám to zřejmě nepodaří.

 

Díky Pepovi Švecovi za zveřejnění přehledu závodů a vítězů zde: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AkYIBd1auEZOdDJCUEZqS2tOMnRpVnBnVW5rTVZldGc&usp=sharing#gid=1 a za zaslání žádosti o pomoc předsedům MS.

 

Prosíme tedy všechny, kteří máte k dispozici chybějící výsledky volné vody, abyste je zaslali na info@vzs.cz (Pepa Švec) nebo na hancag@centrum.cz (Hana Křesálková).

 

Dne 26.4.2013 byla doplněna tabulka Přehled závodů a vítězů VV o údaje o počtech zúčastněných družstev. Velké díky patří Jindřichovi Měrkovi.

 

 

Kompletní výsledky ke stažení v menu SPORT/VÝSLEDKY MČR VOLNÁ VODA

Přehled disciplín volné vody
Záchrana tonoucího pomocí záchranného míče
Záchrana tonoucího pomocí plavidla
Kardiopulmonální resuscitace
Záchrana tonoucího pomocí wind. plováku
Záchrana tonoucího pomocí wind. plováku
Štafeta 3 x 100 m plavání za ztížených podmínek
Štafeta 3 x 100 m tažení modelu tonoucího
Štafeta 3 x 100 m plavání se základní potápěčskou výstrojí
12.04.2013
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba