Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Historie a současnost VZS v Moravskoslezském kraji - Ostrava (5/5)

Tento seriál mapuje historii a současnosti Vodní záchranné služby v Moravskoslezském kraji. Budeme velmi rádi, pokud získáme jakékoliv informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění tohoto seriálu. 

 

Ostravští záchranáři na 14. roč Dnů záchrany, Baška 1986

Vodní záchranná služba ČSČK v Ostravě vznikla v roce 1982, kdy se několik nadšenců pro tuto činnost přihlásilo na městském výboru ČSČK. Zakládajícími členy byli Radek  Štědroň a Roman Strakoš. Základní činností ostravských záchranářů byly zejména služby na největším koupališti v republice v Ostravě-Porubě. Všichni tuto činnost vykonávali dobrovolně a ve svém volnu, jako vedlejší pracovní činnost a tak se po minimálně dva měsíce jejich život změnil na čtyři základní úkoly, a to zaměstnání, služba na hrázi, dojíždění a spaní. Od roku 1989 začali sloužit i na štěrkovně v Hlučíně. Další činnost, které se věnovali,  byla výuka plavání v rámci plavecké přípravy nebo hodin tělocviku žáků základních škol. I když je to podle nich činnost nejdůležitější, nedařila se jim, tak jak by si představovali . Prvním předsedou byl Roman Strakoš, pak ho vystřídal Přemysl Šlusař a dnes je předsedou Pavel Skořepa.

 

Záchranářský sport

Většina členů jsou bývalí závodní plavci. Proto v záchranářských závodech vždy patří k největším favoritům. Už od začátku svého vzniku se pravidelně rok co rok účastnili záchranářských závodů. Nikdy nechyběli na „Dnech záchrany na vodě“ (od roku 1985 se tyto závody nazývají „Národní soutěž oddílů VZS ČSČK“) a už od prvního startu obsazovali vždy medailová umístění. Pravidelně se také účastnili závodů „Tvrdošíjní“ na Bašce, dále tradičních závodů v Sokolově, v Plzni, v Novém Jičíně a v Praze.

V roce 1988 byli ostravští záchranáři pozváni družební organizací Červeného kříže v Drážďanech na krajské závody německých záchranných služeb, které se konaly v Noscinu. Celkově obsadili třetí místo. Na oplátku byli němečtí záchranáři pozvání na 16. ročník národní soutěže konané na Těrlické přehradě.

Od roku 1994 se na zimním MČR soutěží podle mezinárodních pravidel ILS. V roce 1996 se toto mistrovství konalo v Ostravě. Pro velký úspěch závodů a hlavně díky ohlasů samotných závodníků se Prezídium VZS rozhodlo uskutečňovat tyto závody i nadále v Ostravě. A tak se každoročně  až do roku 2007 do Ostravy sjížděli vodní záchranáři porovnat své výkony na vždy výborně zorganizované závody.  Výjimkou byl pouze rok 2005, kdy  MČR zorganizovala MS Brno-město. Ostravští záchranáři se také pravidelně účastní letního MČR na volné vodě a to většinou s medailovým úspěchem. V letech 1997 a 1998 se nominovali na mezinárodní MR Slovenska, které také vyhráli.

V roce 2006 se Artur Volek a Veronika Drevňáková stali členy reprezentačního družstva ČR a účastnili se Mistrovství světa (Rescue 2006) v Austrálii. Celkově družstvo obsadilo 17. místo. Úspěšné bylo také následující MS 2008 v Berlíně, kde získali Marek Novák a Tomáš Hlaváč 3. místo v disciplíně „Záchrana pomocí  lana“. 

Při VZS Ostrava byl také založen Běžecký oddíl. Pravidelně se účastní závodů na Lysé hoře, dále je VZS partnerem Xtreme triathlonu Brušperk a triatlonu Jestřábí muž. Mezi nejlepší účastníky patří pravidelně David Koudelka.

 

Hlídková činnost a zajišťování sportovních akcí 

V květnu 1988 se poprvé ostravští záchranáři zúčastnili národních vodáckých závodů „Divoká Orlice“, kde zabezpečovali jeden z jezů. Za tuto práci sklidili velký obdiv jak u diváků, tak i pořadatelů. Tyto závody pak zabezpečovali i v dalších letech.

Každoročně dále zajišťují bezpečnost vodáků a široké veřejnosti při sjezdech řek Moravice, Ostravice a Opavice, kde spolupracují s VZS Frýdek-Místek a VZS  Krnov II. Rizikové jezy jsou zajištěny čtyř až pětičlennými posádkami.

Dále pravidelně zajišťují různé sportovní akce pořádané u vody (závody dálkových plavců, triatlonistů, závody vodních lyžařů, jachtařů, veslic apod. Zabezpečovali i Mistrovství Evropy motorových člunů a v roce 2000 zajišťovali bezpečnost při Středoevropském poháru vodních skútrů na vodní nádrži Vrbici u Bohumína.

Hlídkovou činnost dnes ostravští záchranáři provozují:

na krytém bazénuě v Ostravě-Porubě,

na krytém bazéně -  Lázně Moravská Ostrava,

na letním koupališti v Ostravě-Porubě,

v aquaparku v Ostravě-Zábřehu,

ve sportovně rekreačním areálu Hlučín.

 

Školící středisko

Mimo záchranářskou činnost se věnuje tato místní skupina také školící činnosti. Pravidelně organizují kurzy a zkoušky pro vodní záchranáře (Záchranář Z III) a pro děti organizují kurz Mladého vodního záchranáře, kde se děti zdokonalují v plavecké dovednosti a naučí se základy záchranářské techniky a základy poskytování první pomoci. Dále provádí školení pro ČČK, pro vodácké oddíly, pro turistické vedoucí aj.

 

Představení své činnosti 

Svou činnost představovali ostravští záchranáři už od počátku svého působení. Během prázdnin navštěvovali pionýrské tábory hlavně v Kunčicích pod Ondřejníkem, na Hadince u Klokočova a na Dolní Bečvě. Přednášeli o své činnosti s ukázkami plavání, potápění, záchranných akcí a poskytování první pomoci.

Dnes svou činnost pravidelně představují na velice atraktivní akci „Dny NATO“ pořádané vždy v září na Mošnovském letišti u Ostravy. Dále vytváří vždy jedno stanoviště při soutěžích záchranných týmů ČČK v Ostravě a v Opavě s vodní tématikou.

 

Spolupráce s IZS

Při povodních na Ostravsku v roce 1997 nabízeli ostravští záchranáři svou pomoc Hasičskému záchrannému sboru. Ti však jejich pomoc odmítali. Ale po zjištění, že jim schází osoby, co by řídili čluny, přišla jim pomoc vodních záchranářů vhod. Záchranáři se tak zapojili do evakuace povodněmi postižených občanů a mohli tak zúročit ve vypjatých situacích své dlouho nacvičované dovednosti (vedení motorového člunu, záchrana na divoké vodě atd.)

Po těchto zkušenostech byla o rok později uzavřena dohoda o spolupráci mezi HZS ČR a VZS ČČK. V Ostravě se tak začal budovat záchranný tým.

V rámci této spolupráce se zúčastnili mimo jiné společných cvičení „LED 2005“
a „LED 2006“ na Těrlické přehradě. Mohli si tak vyzkoušet pomocí různých technik vyproštění osob ze zamrzlé vodní plochy.

17.03.2012
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba