Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Historie a současnost VZS v Moravskoslezském kraji - Nový Jičín (4/5)

Tento seriál mapuje historii a současnosti Vodní záchranné služby v Moravskoslezském kraji. Budeme velmi rádi, pokud získáme jakékoliv informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění tohoto seriálu. 

 

Mladí záchranáři Nový  Jičín

Vodní záchranná služba v Novém Jičíně

  

VZS v Novém Jičíně byla založena v roce 1982 jako součást oddílu plavání TJ Nový Jičín. Zakladatelem byl Josef Nekl, tehdy metodik plaveckého oddílu. Počet členů se až do roku 1990 pohyboval v průměru 20 členů dětí a mládeže a v průměru 15 členů dospělých. VZS se zúčastňovala pravidelně soutěží mládeže i dospělých. Členové VZS Nový Jičín se zapojovali do soutěží také jako rozhodčí. VZS úzce spolupracovala s ČČK Nový Jičín v rámci společných akcí i školení.

 

Klub vodních sportů Laguna Nový Jičín

  

V roce 1990 byl zřízen nový subjekt Klub vodních sportů Laguna Nový Jičín, jehož hlavní činností bylo provozování Plavecké školy a oddílu Plavání s ploutvemi. V tomto roce byla zrušena návaznost VZS na plavecký oddíl  a  navázána spolupráce s nově vzniklým oddílem Plavání s ploutvemi. Po roce 1991 se základna ustálila na počtu členů v průměru 30.

V roce 1996 se zde Vodní záchranná služba rozdělila na:

Místní skupinu Vodní záchrannou službu mládeže (MS VZS Nový Jičín),

Místní skupinu Regionální vodní záchrannou službu (MS R VZS Nový Jičín).

 

MS VZS mládeže Nový Jičín

  

MS VZS mládeže Nový Jičín pokračovala od roku 1996 ve své činnosti pod Klubem vodních sportů Laguna Nový Jičín a jejím cílem je vychovávat záchranáře, převážně z řad dětí a mládeže. Tuto činnost považují jako ideální nástavbu pro výkonnostně zdatné plavce s ploutvemi.

V současné době se tato místní skupina převážně věnuje tréninkové činnosti mládeže a pravidelně předvádí ukázky mladých záchranářů při významných akcích v Novém Jičíně.

Plavecká škola Laguna do své zdokonalovací výuky plavání zařadila program záchranně branného plavání, který učí všechny fyzicky a plavecky zdatné žáky druhého stupně základních škol a středních škol nejdůležitější úkony neodkladné první pomoci, záchrany tonoucího a resuscitaci. Všichni tito žáci jsou obeznámeni se základními informacemi přivolání IZS. Projekt vznikl za pomocí Nadace Čez.

Žákovská družstva se pravidelně účastnila soutěží, kde se často umístila na předních místech. Např. Mistrovství ČR žactva v záchranném sportu VZS ČČK a soutěž žáků v Moravských Budějovicích.

 

 

MS VZS R Nový Jičín

 

Předsedou MS R VZS Nový Jičín se stal dosavadní zástupce předsedy Miroslav Sklenovský. Členy této skupiny jsou dospělí záchranáři, převážně potápěči a profesionální hasiči. Tato skupina převzala profesionální vybavení, se kterým do roku 1996 VZS Nový Jičín disponovala. Jednalo se především o motorový člun s přepravním přívěsem a vysílačky.

 

Případné informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění seriálu zasílejte na mail:   p.urbanek@email.cz  nebo hancag@centrum.cz

Mladí záchranáři Nový  Jičín
Nový Jičín
06.02.2012
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba