Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Historie a současnost VZS v Moravskoslezském kraji - Krnov (3/5)

Tento seriál mapuje historii a současnosti Vodní záchranné služby v Moravskoslezském kraji. Budeme velmi rádi, pokud získáme jakékoliv informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění tohoto seriálu. 

 Vodní záchranná služba v Krnově  

 

Jméno, které neodmyslitelně patří k vodě na krnovsku je Ladislav Šárka. V roce 1964 vznikl z odboru turistiky v Krnově Vodácký oddíl mládeže při Tělovýchovné jednotě (TJ) Krnov, předsedou se stal Ladislav Šárka st., o 23 let později ho vystřídal Josef Theuer a od roku 1987 převzal předsednictví Ladislav Šárka ml. V roce 1990 vznikl z vodáckého oddílu samostatný kanoistický oddíl TJ Čochtan a zvlášť vznikla MS VZS ČČK Krnov. Předsedou se stal Bohumil Šárka a to až do roku 1995, kdy ho vystřídal bratr Ladislav Šárka ml., který v tomto roce založil i soukromou Vodní záchranářskou službu Ladislav Šárka (VZS LŠ).

 

V roce 1999 došlo k rozdělení místní skupiny na:

MS VZS ČČK Krnov,

MS VZS ČČK Krnov II.

 

 Vodní záchranářská služba Ladislav Šárka

 

VZS LŠ byla založena a registrována u Živnostenského úřadu Bruntál 25. 5. 1995. Důvodem založení bylo hlavně zjednodušení financování a vyúčtovávaní služeb. Všichni pracovníci jsou členové MS VZS ČČK Krnov II a Českého červeného kříže. VZS LŠ je od roku 1995 začleněna do IZS a rovněž tvoří součást nově zřízeného záchranného týmu ČČK pro oblast Bruntálska a Krnovska. Spolupracuje s TJ Čochtan a Offroad team Krnov, který v případě zásahu zajistí dopravu záchranného týmu spolu s veškerým vybavením na místo. Hlídkovou a pátrací činnost vykonávají na vodním díle Slezská Harta, svou základnu mají v Leskovci
nad Moravicí, kde v hlavní sezonu slouží 24h denně.

 

K jejich činnosti patří:

 

- poskytování neodkladné první pomoci na vodním díle Slezská Harta,

- pátrání po utonulých na tekoucí i stojaté vodě,

- vyhledávání osob a předmětů na vodních plochách pomocí echolotu do hloubky 300m,

- zajišťování raftových sjezdů na exponovaných místech,

-  zajišťování sportovních akcí na stojaté a tekoucí vodě,

-  poskytování potápěčů s kvalifikací - záchranář p***,

- poskytování záchranného týmu včetně plavidla dle charakteru vody.

 

Záchranáři této firmy procházejí každoročně školeními zvyšujícími jejich kvalifikaci
a dovednosti nutné k záchraně a ochraně spoluobčanů. Jsou vyškoleni k poskytování neodkladné první pomoci v rámci ČČK (dobrovolná zdravotní sestra) a všichni jsou vlastníky průkazu Vůdce malého plavidla třídy M. Dále jsou pravidelně školeni v technice jízdy na plavidlech, pro použití defibrilátoru aj. Ladislav Šárka je sám instruktorem pro výcvik na vodě. 

V roce 1996 krnovští záchranáři zasahovali při povodních v Lichnově, o rok později při velkých povodních na Bruntálsku a Jesenicku, kde zasahovalo 24 záchranářů a potápěčů.  A v roce 2005 se 8 záchranářů účastnilo záchranných akcí při povodních v Praze, kde zasahovali v Sovových Mlýnech a stali se tak nejsledovanějším záchranným týmem díky hodnotám obrazů a dalších památek, které zachraňovali. Dále pravidelně zajišťují sjezdy řeky Opavice, jachtařské a plavecké závody, např. MČR v dálkovém plavání 2008 v Heřmanicích, kde působilo 26 záchranářů včetně Hlavní báňské záchranné stanice, potápěčů a speleologické záchranné služby.

Jako jediní v republice vlastní speciální záchranný prostředek Ice Water Board, který slouží k vytažení osob z prolomeného ledu či ledové tříště. Pomůcku si vyrobili sami z vlastních a sponzorských zdrojů na základě inspirace z již osvědčeného modelu, který se používá v severských zemích na mořských fjordech. Záchrana tímto způsobem je překvapivě rychlá. Vytažení člověka z 50 m vzdálenosti od břehu trvá 45 vteřin. O tuto pomůcku by měli zájem i ostatní záchranáři z ČR, ale pomůcka není z důvodu velkých nákladů na provedení potřebných zkoušek atestovaná.

Záchranářskému sportu se tato skupina nevěnuje. Všichni záchranáři dělají tuto práci ve svém volném čase a víkendové trávení na soutěžích považují za bezpřínosné.

 

Od roku 2008 je předsedou MS Krnov II Kamil Beck. Ladislav Šárka spolu s Miroslavem Moresem byli do roku 2010 také členové prezídia VZS.

 

 

MS VZS Krnov

 

Vznikla v roce 1999. První předsedkyní se stala Kristýna Bartošíková, v roce 2007
ji vystřídala Jana Homolová. Dnes je předsedkyní Marcela Jančičková. Tato místní skupina se věnuje především mládeži. Dnes má okolo 60 členů, které tvoří hlavně rodiny s dětmi. Hlavní náplní činnosti je výuka plavání, zdravovědy, potápění, slaňování, nácvik různých způsobů záchrany tonoucího a mnoho dalších činností. Skupina spolupracuje se Střediskem volného času Méďa v Krnově a se Sborem dobrovolných hasičů města Krnova.

 

Výuce plavání se věnují 2x týdně a 1x týdně zdravovědě. V letních měsících se pak 1x týdně navíc věnují horolezectví. O víkendech pořádají různé společné akce jako výšlapy do okolí, výlety (např. Zoo Ostrava, aquapark Olešná), exkurze, sjezdy řek a v zimě jezdí o víkendech lyžovat. Dvakrát za rok pořádají víkendové soustředění ve Slunečné, kde si děti zopakují to co se naučili. O letních prázdninách pořádají desetidenní soustředění (v roce 2006 navštívili Těrlickou přehradu, v roce 2007 a 2008 vyjeli k italskému moři). 

Svou činnost pravidelně představují široké veřejnosti na galapředstavení Děti dětem pořádaném Střediskem volného času a na krnovském náměstí při příležitosti Dni dětí. Jednou ročně pořádají ukázkovou hodinu v bazénu.

 

Záchranářský sport

 

Velké úspěchy dosahují v záchranářských závodech mládeže. Z MČR mládeže 2005 přivezli mladí záchranáři 5 medailí, v roce 2007 přivezli 4 medaile a v roce 2008 dokonce 16 medailí. Dále se pravidelně účastní Jarní ceny Neratovic, závodu O putovní pohár starosty městské části Prahy 15 a závodu Grand Prix Moravie v Brně. Ani na těchto závodech nechybí na stupních vítězů. V dubnu 2007 vyjelo krnovské družstvo na závody Rescue Rozkoš, kterého se  zúčastnily i týmy Horské služby, týmy Zdravotnické záchranné služby, studenti záchranářských oborů a instruktoři ČČK. I přes nejmladší věkový průměr se neztratili a skončili na 7. místě. V roce 2007 převzali ocenění za nejlepší sportovní kolektiv města Krnova do 18 let.

 

Případné informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění seriálu zasílejte prosím na email:  p.urbanek@email.cz  nebo hancag@centrum.cz

06.01.2012
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba