Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Historie a současnost VZS v Moravskoslezském kraji - Frýdek-Místek (1/5)

Seriál mapuje historii a současnost Vodní záchranné služby v Moravskoslezském kraji. Budeme velmi rádi, pokud získáme jakékoliv informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění tohoto seriálu. 

Frýdek - Místek

Vodní záchranná služba ve Frýdku-Místku 

 

Zakladatelem vodní záchranné služby ve Frýdku-Místku byl Jindřich Měrka. Účastnil se historicky 1. kurzu pro instruktory VZS v Olomouci ve dnech 16. - 27. dubna 1968. Kurz spolu s dalšími 22 účastníky pod vedením prof. Dr. Jeronýma Řepy úspěšně absolvoval. Tím ale vodní záchranná služba v okrese nevznikla. Napřed musel pro svou myšlenku získat další mladé lidi. To se mu podařilo a v roce 1969 spolu s pěti nadšenci založili vodní záchrannou službu ve Frýdku-Místku.

Již od roku 1969 si vzali dobrovolně na starost vodní nádrž v Bašce. Sloužili zde hlavně o víkendech, a to bez nároku na odměnu. Oporu měli v místním národním výboru, který jim vytvořil dobré podmínky. Poskytl jim finanční prostředky, za pomocí kterých si vybudovali a vybavili základnu a v roce 1971 si vydobyli potápěčský přístroj, dva neoprenové obleky, ploutve a možnost používat motorový člun.

V roce 1972 Jindřich Měrka spolu s Otakarem Konečným úspěšně absolvovali kurz zdravotnických instruktorů a frýdecko-místecké VZS se tak otevřelo další široké pole působnosti. Záchranáři byli nejednou Československou televizí požádáni o spolupráci při natáčení televizních pořadů, které se týkaly vody. Prvním takovým pořadem byl televizní film Vodní záchranáři (1976), další pořady se natáčeli v roce 1980, 1981 a asi největší natáčení proběhlo 29. 6. 1983 s názvem Po stopách vodníků.

 

Záchranářský sport

 

První přebor členů VZS v záchraně tonoucích se konal v Ústí nad Labem 5. 6. 1971. Soutěžilo se v disciplínách: resuscitace na modelu, hod kruhem na dálku, slalom na lodi na čas, 100 m plavání v šatech s podplaváním 3 metrového úseku pod vodu a 100 m tažení makety utonulého. V jednotlivcích vyhrál Jindřich Měrka. I v následujících letech se frýdečtí záchranáři umísťovali na předních místech tohoto závodu nazývaném Pohár ČÚV ČSČK, později Dny záchrany na vodě.

Od roku 1980 pořádali frýdečtí záchranáři modelový závod záchrany tonoucích s názvem "Baška" a později ,"Tvrdošíjní". Soutěžilo se v disciplíně, která se skládala z hodu záchranným kruhem, 50 m plavání v šatech, 30 m plavání s ABC, 30 m tažení břemene, 150 m jízda na pramici, 100 m běh a kardiopulmonální resuscitace. Vždy perfektně připravenou tratí a dobrou organizací si závody získali velkou oblibu. Dnes má tato náročná disciplína své pokračování v závodě, který se jmenuje Modelový závod jednotlivců ve vodní záchraně a pořadatelem je MS Jablonec nad Nisou.

 

Jindřich Měrka čestným členem VZS

 

Díky úspěchu v prvních závodech dostal od okresní mírové rady čestné uznání. Stal se členem subkomise pro VZS při ČÚV ČSČK v Praze a stal se tak svědkem nesmírně složitého vývoje VZS. Šest pokusů o vypracování Statutu VZS bylo jen malou částí, co vše členové subkomise vykonali proto, aby se tato humánní a záslužná činnost dostala na slunce.

19. 5. 1979 byl Jindřich Měrka zvolen předsedou subkomise VZS. Subkomise byla 9. 9. 1980 povýšena na Komisi VZS ČÚV ČSČK, kde zůstal předsedou až do roku 1991. Po celou tuto dobu usiloval o zlepšení podmínek pro VZS, jako organizace. Předsedou MS Frýdek-Místek byl do roku 1995, kdy ho vystřídal Bořek Lang, později v roce 1999 Karel Polach a od roku 2001 je předsedou Bohumír Hrtoň. Jindřich Měrka byl v roce 2006, při příležitosti svých 60. narozenin doporučen MS Frýdek-Místek na čestného člena VZS, což bylo prezídiem VZS schváleno a při Mistrovství České republiky ve vodním záchranářství v Ostravě mu byl slavnostně předán titul čestného člena VZS ČČK.

 

MS VZS Frýdek-Místek dnes 

 

Po úspěšných letech nastal útlum v činnosti kvůli nedostatku financí, odchodu děvčat na mateřskou dovolenou, a také generačních výměn. Nemalou měrou se na útlumu podepsalo zrušení plaveckého oddílu, který byl "zásobárnou" dobrých plavců.

V současné době se VZS Frýdek-Místek zaměřuje především na plaveckou přípravu dětí a mládeže, a pokud mají pak zájem, připraví je pro získání kvalifikací v hierarchii VZS ČČK. Jednou měsíčně se členové místní skupiny scházejí v učebně Oblastního spolku ČČK Frýdek-Místek, kde probírají teorii a trénují KPR na modelu.

Dále se členové účastní závodů záchranářů, hlavně jednoho z nejtěžších závodů vodních záchranářů v republice "Blanenské 250-ky", která se koná pravidelně již 15 let. Mistrovství republiky se zatím neúčastnili, protože týmy, které nemají plavecké zázemí, nemají moc šancí na úspěch. Závodu "O pohár města Havířova", které pořádala MS Těrlicko se účastnili pouze dvakrát.

Vyškolení plavčíci slouží hlavně v Aquaparku Olešná, kde každoročně tráví stovky hodin. Dva členové sloužili jako plavčíci i v zahraničí (Anglie 2006/2007). Dále také pravidelně spolupracují s ostravskou VZS na zajištění dozoru na divoké vodě při sjezdech řeky Ostravice a Moravice.

Členové se také pravidelně účastní některých akcí města Frýdku-Místku, jako je třeba Bambiriáda, kde přibližují svou činnost dětem. Frýdecká místní skupina není začleněna do IZS. Ve své činnosti se opírají o spolupráci s dalšími organizacemi, jako je Střední škola elektrostavební a dřevozpracující, Oblastní spolek Českého červeného kříže,  Středisko volného času Klíč (dříve Stanice mladých turistů) a Sportplex, a.s.. Nezanedbatelná je podpora od města Frýdek-Místek. Hlavním cílem této místní skupiny je vést mladé lidi k vodnímu záchranářství, ve kterém se snoubí humanita a sport, jakožto pozitivní vliv na mladou generaci a nezištná služba veřejnosti.

 

Případné informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění seriálu zasílejte prosím na email:  

p.urbanek@email.cz   a  hancag@centrum.cz

Frýdek - Místek
Tvrdošíjní
Návštěva z Mongolska
Trasa závodu Tvrdošíjní
06.11.2011
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba