Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštinyAktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Historie a současnost VZS v Moravskoslezském kraji - Bruntál (2/5)

Tento seriál mapuje historii a současnosti Vodní záchranné služby v Moravskoslezském kraji. Budeme velmi rádi, pokud získáme jakékoliv informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění tohoto seriálu. 

Slezská harta

Vodní záchranná služba v Bruntále 

 

Místní skupina VZS Bruntál byla založena 28. 2. 2000. Vznikla na základě zkušeností z povodní v roce 1996 a 1997, ale hlavně také kvůli vzniku nové vodní nádrže Slezská Harta, kde je a bude nutno zajistit bezpečnost osob, které mohou být ohroženy na životě a dále pomoct při nepředvídatelných událostech, které mohou tuto oblast postihnout. Do složek IZS byla tato skupina zahrnuta už v roce 2001. V současné době má VZS Bruntál přes 20 členů. Předsedou této místní skupiny je Boleslav Höfer, který také byl v roce  2006  až 2010  viceprezidentem Prezidia VZS ČČK. V současné době je členem Prezídia VZS ČČK.

 

Činnost 

 

Hlavní náplní VZS Bruntál je hlídková činnost na vodní nádrži Slezská Harta, kde přes letní prázdniny slouží denně. Provádí záchranné práce na klidné a tekoucí vodě do 60 m hloubky, v podzemí, ve skalách a v nepřístupném terénu. Záchranáři zabezpečují také soutěžní akce na vodě (závody plachetnic, závody psů v plavání) a zajišťují zdravotní dozor při dalších soutěžích a veřejných akcí. Dále pomáhají při vyhledávání osob společně s PČR, s Horskou službou ČR a HZS ČR.

 

Každoročně VZS Bruntál proškoluje pro Polici ČR, od roku 2007 provádí školení profesionálních hasičů ve vodním záchranářství pro Zlínský kraj a od roku 2008 pro Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Jedná se o dvoudenní cvičení, jehož náplní je 16 hodinová výuka. V obsahu 3 hodin teorie, 5 hodin praxe na klidné vodě s výukou zdravovědy, jízdy na člunu, záchrany tonoucích a sebezáchrany. Dále 8 hodin praxe na divoké vodě za pomoci člunu a lanové techniky. Bruntálští vodní záchranáři si své zdravotnické znalosti doplňují formou služeb na stanovištích Zdravotnické záchranné služby.

 

 V zimním období se věnují údržbě materiálu, výcviku na lezecké stěně a plaveckém bazéně. Dále se pak snaží získávat finanční prostředky na další sezónu a to především z brigádnické činnosti (čištění okapů a svodů, odklízení sněhu ze střech apod.).

 

Každoročně se také účastní soutěže „Andělskohorský žabák“, kde představují svou činnost široké veřejnosti. Svou činnost pravidelně představují také žákům Základních škol v Bruntále a žákům Hasičské školy v Jánských Koupelích.

 

Dne 30. září 2008 se VZS Bruntál zúčastnila nácviku záchrany tonoucích pomocí vrtulníku a člunu na Slezské Hartě společně s Armádou ČR a HZS ČR. Záchranáři si vyzkoušeli výskok ze 7 metrů a následné vytažení navijákem zpět.

 

V únoru 2009 pořádali bruntálští záchranáři praktický seminář „Vyproštění – záchrana ze zamrzlé vodní plochy“, kde si oslovení účastníci z řad dobrovolných hasičů, profesionálních hasičů a jiných záchranných složek vyzkoušeli záchranu osob ze zamrzlé vodní plochy po prolomení ledu.

 

Záchranářský sport

 

Od roku 2002 do roku 2009 se pravidelně účastnili celorepublikové soutěže záchranných týmů IZS, kde nejedenkrát dosáhli výborných místění na medailových místech.

 

Každý rok připravuje VZS Bruntál spolu s HZS Bruntál soutěž ve vodním záchranářství pro hasičské sbory a vodní záchranné služby na přehradě Slezská Harta.  Námětem soutěže se základním časovým limitem 50 minut je záchrana osob z vodní hladiny, poskytnutí první pomoci a transport pomocí motorového člunu, včetně zvládnutí techniky jízdy s motorovým člunem.

 

Družstva musí absolvovat na člunu jednotlivá stanoviště, kde je čeká několik úkolů:

 

-          záchrana tonoucí osoby z vody,

-          kardiopulmonální resuscitace,

-          hod záchranným míčem tonoucímu,

-          jízda člunem mezi bójemi, nájezd, couvání a parkování

           do garáže,

-          zdravověda, ošetření raněného a transport,

-          vypnutí motorového člunu a odpádlování na břeh 

           pomocí pádel.

 

Případné informace, dokumenty, výsledky ze závodů, historické fotografie pro upřesnění a doplnění seriálu zasílejte prosím na email:  p.urbanek@email.cz  nebo hancag@centrum.cz

Slezská harta
VZS Bruntál
Výcvik
06.12.2011
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba