Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštiny
Aktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Záchranářský závod Tvrdošíjní 2013

Sobota 24. srpna 2013 patřila vodním záchranářům na vodní nádrži Mšeno v Jablonci nad Nisou. Organizátoři z MS Jablonec nad Nisou navázali na více než 30let starý modelový závod záchrany tonoucích "Baška" později nazývaný "Tvrdošíjní" pořádaný frýdeckými záchranáři. 

Poháry pro vítěze

Zúčastnění záchranáři startovali oblečeni v pracovním oblečení třemi hody záchranným kruhem na bóji ve vodě, která simulovala tonoucího. Poté plavali 50 m metrů k protějšímu pontonu, kde odložili oděv a převzali ploutve a potápěčskou masku se šnorchlem. Dalším úkolem bylo, v případě mužů, vyzvednout ze zhruba třímetrové hloubky pneumatiku nasazenou na kůlu a dotáhnout ji zpět k pontonu. Ženy z tohoto místa zachraňovaly tonoucího na hladině představovaného figurínou. Poté vyrazili na surfovém plováku k bóji, za kterou simulovali záchranu a vrátili se zpět, kde převzali veslici. Po obeplutí 150 m dlouhé trasy vytáhli závodníci loď na břeh a běželi 100 m k poslednímu stanovišti umístěnému vedle základny vodních záchranářů. Tam předvedli po dobu 3 minut kardiopulmonální resuscitaci na modelu. Nejlepším závodníkům závod zabral necelých 8 minut.

 

V hlavní mužské kategorii zvítězil Jakub Piňos z MS Brno-střed a v ženách Hana Křesálková z MS Těrlicko.

 

 

Zeptali jsme se ředitelky závodů a zároveň předsedkyně místní skupiny Jitky Bímové:

 

 

Záchranářský závod Tvrdošíjní má svou historii jinde než v Jablonci nad Nisou. Jak to vlastně začalo?

Obnovit tento závod je myšlenka, která vzešla od našeho bývalého předsedy Jiřího Pechouta, který se těchto závodů kdysi ve Frýdku-Místku pravidelně účastnil.  A jelikož se nejspíš zrovna nudil nad sklenicí zlatavého moku a vzpomínal na staré časy, dostal nápad tento závod opět obnovit. A jen díky němu se nám každý rok podaří závod o něco vylepšit. A doufáme, že tomu tak bude i nadále.

 

Zachovali jste obsah původního závodu nebo disciplína dosáhla ve vašem podání určitých změn?

Já osobně na původních závodech nikdy nebyla a originální verzi neviděla, ale podle zakladatele tohoto závodu v Jablonci nad Nisou Jiřího Pechouta by tento závod měl být skoro stejný. Jiné podmínky a prostředí nás donutilo udělat drobné změny.

 

Pro závod v hlavní kategorii 16+ nabízíte finanční odměny v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč a další hodnotné ceny. Jste tak jediným pořadatelem v České republice, který nabízí finanční odměny pro individuální závod. Jak moc je pro vás náročné rok co rok získávat tyto a další ceny nejen pro nejlepší trojici závodníků?

Pořádání tohoto závodu nám především umožňuje sponzoring od města Jablonec nad Nisou, které každoročně sponzoruje poháry a peněžní poukázky. Letos se nám sponzoři sháněli o něco hůře, ale i tak se nakonec podařilo. Dá to mnoho práce, ale když na to člověk není sám, je vše o mnoho jednodušší. S některými našimi sponzory spolupracujeme již od založení těchto závodů. I touto cestou bych jim chtěla poděkovat, jelikož díky nim mají závody takovou úroveň.

 

Mohla bys někoho jmenovat?

Poděkování patří městu Jablonec nad Nisou, Preciose, Makak lezecká aréna, Siko koupelny, řeznictví Jiří Nový, stravování Jiří Pažout, Sál Chronos, Tiler tuning, Hygo Trend.

 

Stejně jak se o Blanenské 250ce říká, že je to nejnáročnější bazénový záchranářský závod u nás, to stejné by se dalo říct o vašem závodu Tvrdošíjní na otevřené vodě. Jak to vidíš ty a jaké jsou reakce účastníků?

Závod je v každém případě těžký, ale který závod těžký není. Závodníci si při něm sáhnou až na dno svých sil a doslova se skácí v cíly. Já sama jsem tento závod absolvovala jen jednou v životě a musím říct, že to není nic lehkého.

Myslím, že obtížností by se dal srovnávat s Blanenskou 250, ale náš závod ovlivňují i povětrnostní podmínky. Tyto zvyšují obtížnost závodu. Je rozdíl, pokud jste v bazéně, kde je 27°C, nebo na vás prší a fouká vítr. I když nám zatím počasí vždy přálo. Doufejme, že tomu tak bude i nadále. A co na to říkají ostatní závodníci? No, zkrátka chtějí se příští rok vrátit zpátky překonat své časy, dokázat, že na to stále mají a odvést si další vzpomínky a zážitky.

 

Kolik dorazilo závodníků na letošní ročník a z kolika místních skupin? Zaznamenáváte zvýšený zájem o tento ryze záchranářský závod? 

Letošního ročníku se zúčastnilo dvacet sedm závodníků. Na závody dorazila místní skupina Brno-střed, Těrlicko, Kladno II, České Budějovice, Liberec a samozřejmě domácí závodníci z Jablonce nad Nisou. Z MS Jablonec nad Nisou bylo 11 závodníků v hlavních kategoriích. Pak je nutno zmínit naši Open kategorii, kterou si letos zaplavalo 5 závodníků z řad veřejnosti. I přes to, že se to nezdá tak zájem o tento závod stoupá a my doufáme, že tomu tak bude i nadále.

 

Upravovali jste nějak disciplínu pro kategorii open, pro tyto závodníky z řad veřejnosti? Jak to zvládali?

Pro kategorii open, byly stejné podmínky jako pro kategorii ženy 16+, jen při KPR se nekladl takový důraz na chyby, ale byli na ně samozřejmě upozorněni. Tento závod dokončili všichni závodníci, ale sami se po dokončení závodu přiznali, že ze břehu to vypadá snadněji. Jsme rádi, že se v Jablonci najdou i takoví odvážlivci, kteří si tento závod přijdou vyzkoušet a vyzkouší si tak něco málo z činnosti vodních záchranářů.

 

Můžeme se těšit na další ročník závodu Tvrdošíjní? Na co bys nalákala váhající potenciální závodníky?

Samozřejmě se těšte! Další a to 6. ročník již připravujeme. Bude se konat 23. 8. 2014 opět na vodní nádrži Mšeno I v Jablonci nad Nisou. Na co bych vás nalákala? Čeká na vás náročný a jedinečný závod, který prověří vaši fyzickou i psychickou kondici. Ale věřím, že to stojí za to, jelikož po závodě na vás čeká posezení u ohně s ostatními záchranáři. Samozřejmě i něco dobrého k pití a jídlu. Letos jsme měli na vyzkoušení i Aquazorbing,  ten bude k dispozici i příští rok, takže se určitě nudit nebudete.

Jednoduše vás čeká příjemný víkend a my se na vás už teď těšíme!

 

 

Děkuji za rozhovor.

 

 

Více fotek a informací na stránkách organizátorů zde.

Poháry pro vítěze
Start závodu hody na cíl
Plavání v šatech 50 m
Vylovení pneumatiky
Tažení pneumatiky s ABC
Tažení modelu s ABC ženy
Jízda na veslici
Ukončení jízdy na veslici - následuje běh
Resuscitace 3 minuty
Vyhlášení výsledků - organizátoři
Vyhlášení výsledků ženy
Vyhlášení výsledků muži
Závodníci + organizátoři
Aquazorbing
17.09.2013
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba