Aktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Očima závodníka - záchranářské závody v Praze 15

V sobotu 5.11.2011 se uskutečnil závod ve vodním záchranném sportu O putovní pohár starosty městské části Prahy 15. Jednalo se o závod kombinovaných dvojic, který důkladně prověřil připravenost a znalosti kladené na záchranáře vzdělávacím programem VZS.

Praha 15

V sobotu 5. 11. 2001 se uskutečnil již 9. ročník závodu O pohár starosty městské části Prahy 15. Členové místní skupiny uspořádali závod kombinovaných dvojic (mohly startovat i družstva tvořena dvěma dívkami). Poprvé se letos ve startovní listině objevila i kategorie dospělých a to od 19 let a výše. Další tři kategorie byly rozděleny po dvou letech a organizátoři nezapomněli ani na nejmladší závodníky v kategorii desetiletých a mladších.

Závodníky prověřilo celkem 8 různých disciplín, z nichž 5 bylo výhradně plaveckých, dále se soutěžilo v záchraně pomocí lana a trestné body se daly získat v uzlování a resuscitaci.

Plavecké disciplíny vyžadovaly dobrou fyzickou kondici, souhru ve dvojicích i hbitost. Nejmladší závodníci měly upraveny tratě svým možnostem, ale i tak byly velmi náročné. Viděli jsme záchranáře zdolávat bazény pod vodou, plavat v oblečení, dopomáhat unavenému plavci či táhnout tonoucího.

Pohotovost a připravenost byla prověřena i při resuscitaci. Řešila se modelová situace, kdy postižený leží v bezvědomí, nedýchá a nemá srdeční činnost. Za jakýkoli špatný postup byly přiděleny trestné body. Část z nich se ovšem dala umazat správnou odpovědí na doplňující otázky týkající se resuscitace. I přes tuto možnost byly trestné body poměrně vysoké.

Trestné body se daly získat i při uzlování. Každý z dvojice si vylosoval dva různé uzly z osmi možných, na které se mohl připravit dle poskytnutých propozic, a které bylo nutno bezchybně uvázat v limitu 2 minut.  Ani zde si rozhodčí neodpustil otázky ohledně použití uvázaných uzlů.

Celkovými vítězi se stala ta družstva, jejich součet umístění v plaveckých disciplínách, záchraně pomocí lana, trestných bodů z resuscitace a uzlování byl nejnižší.

V nejmladší kategorii A to bylo družstvo MS Prahy 15 (J. Slavíčková, Š. Wenzl), v kategorii B družstvo MS Prahy 15 (V. Šimonková, M. Petrecká), v kategorii C MS Karlových Varů (T. Malimánková, L. Tesař), v kategorii D MS Prahy 15 (A. Stanovská, M. Mácha) a v kategorii E - dospělých smíšené družstvo MS Těrlicko a MS Brno-střed (H. Nováková, J. Piňos).

Novinkou byla také disciplína Pool flags, která je obdobou závodu Beach flags, ve kterém se soutěží na písčité pláži. Tato disciplína byla vypsaná pro dobrovolníky. Závodníci startovali v rozplavbách pro puk umístěný na druhém konci bazénu mezi drahami. Vypadával ten, na který puk nevybojoval. Puků bylo vždy o jeden méně, než závodníků. Každou rozplavbou se startovní pole snižovalo o jednoho závodníka, až se v samotném finále rozhodovalo pouze mezi dvěma plavci.

V kategorii D jsme mohli vidět opakované finále mezi Alešem Berounským a Martinem Máchou. Při prvním startu došlo k boji o puk. Rozhodčí tedy vydali rozhodnutí pro opakování startu, kde již jasně zvítězil Aleš Berounský.

Závodníci na prvním až třetím místě byli oceněni věcnými cenami, medailemi a poháry. V disciplíně Pool flags byli vyhlášeni pouze vítězové, kteří obdrželi věcné ceny a plaketu.

Sladkou tečkou za příjemným dnem nám byl dort, kterým organizátoři obdarovali každou místní skupinu.

Autorka: Hana Nováková (MS Těrlicko)