Aktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Očima závodníka - O pohár města Sokolova 2011

O víkendu 19.11.2011 proběhl poslední závod letošního roku ve vodním záchranném sportu. Ti, jenž chtěli v tomto roce naposledy poměřit své síly, se sjeli do Sokolova na tradiční soutěž družstev O pohár města Sokolova.

Disciplína "Most"

Letošní 21. ročník probíhal stejně jako předešlé roky v příjemné atmosféře. Na závodníky čekaly tři štafetové disciplíny, jedna společná a nechyběla ani resuscitace.

V kategorii mužů i žen byla družstva rozlosována vždy do dvou rozplaveb. Startovní pole mužů bylo bohatší (celkem 11týmů). V ženách bylo o tři družstva méně, tedy týmu osm.

Disciplíny v sokolovském bazéně jsou velmi podobné tomu, co můžeme vidět na Mistrovství ČR na volné vodě v plavecké části. Závodníci plavou štafetově stometrové úseky, po dokončení prvního úseku následuje výměna a startuje další závodník. První disciplínou bylo plavání v šatech, následovalo tažení barelu a po krátké přestávce bylo plavání s ABC (ploutve, šnorchl, maska).

Pro záchranářské závody proběhla i disciplína netradiční, a tou byla dopomoc unavenému plavci. Stometrová trať vyžadovala souhru mezi všemi plavci týmu. Dva závodníci plavali plavecký způsob prsa a zbývající závodník mezi nimi tvořil tzv. „most“ (prvního plavce držel rukama za ramena a na ramenou druhého plavce měl položeny nohy). V této náročné disciplíně zvítězilo mezi ženami družstvo Brna-města a mezi muži družstvo Brna-Střed.

Vítězem těchto závodů se stal tým s nejnižším počtem bodů z plaveckých disciplín i resuscitace.  Po celou dobu soutěže jsme neznali průběžné výsledky a tak bylo těžké odhadovat, kdo bude celkovým vítězem.  Napětí bylo znát především v mužské soutěži, kde se střídala v čelních umístěních družstva Blanska, Brna-střed a Brna-města. Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo soutěž mužských družstev ovládne.  Tak jak jsme všichni očekávali, tak to i bylo. První dvě družstva měla shodný počet bodů, kdy organizátoři přihlédli k disciplíně Plavání v šatech, a vítězem letošního ročníku se stalo družstvo MS Blansko I (8bodů), druhá se stejným počtem bodů byla MS Brno-střed a třetí MS Brno-město s odstupem 7bodů (celkem 15bodů).

V ženské soutěži bylo umístění jasnější. MS Těrlicko ovládla tři ze čtyř disciplín, čímž bylo o vítězi v podstatě rozhodnuto. O další místa bojovala družstva Plzně a obě družstva Brna-města. Celkové pořadí bylo tedy 1. Těrlicko (6bodů), 2. Plzeň (13bodů) a 3. Brno-město II (14bodů).

Pořadatelé vyhlašovali i soutěž jednotlivců, kde se sčítaly body pouze ze štafetových disciplín. Mezi muži zvítězil Jakub Piňos (MS Brno-střed, 8b), druhý byl Michal Vondráček (MS Blansko, 10b) a třetí Karel Koráb (MS Brno-střed, 12b). Mezi ženami se o stupně vítězů podělily plavkyně MS Těrlicko 1. Kristýna Skopalová (4b), 2. Hana Nováková (5b), 3. Alena Hegyiová (16b).

Velký dík patří organizátorům za bezproblémový chod a příjemné prostředí konaných závodů. Také je třeba ocenit hodnotné věcné dary, které obdržela vítězná družstva a jednotlivci.

Zakončení této sezony proběhlo bezesporu kvalitně a doufejme, že start do sezony nové začne stejně úspěšně, jako byl letošní konec.

Autorka: Hana Nováková (MS Těrlicko)