Aktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Očima závodníka a pohledem trenéra - GPM 2012

Celkem 9 českých a 5 zahraničních výprav dorazilo do Brna na závody ve vodním záchranném sportu Grand Prix Moravie. Vodní záchranáři soutěžili v celkem šesti individuálních a čtyřech týmových disciplínách, které byly rozvrženy do tří dnů (2.-4.3.2012).

Logo GPM

Stejně jako v předešlých pěti letech, tak i letos se první březnový víkend sjeli juniorští vodní záchranáři do Brna na závod Grand Prix Moravie 2012. Letos poprvé byly tyto závody určeny i pro seniory s omezením do 26 let. Sešli se závodníci nejen z většiny českých místních skupin VZS, ale také závodníci z Velké Británie, Belgie, Německa a Polska. Letošní velkou změnou byl také přesun na 50 metrový bazén, a také změna harmonogramu.

Páteční program tvořila disciplína SERC (Simulated Emergency Response Competition) jedná se o soutěž ve schopnosti reagovat při simulované krizové situaci, kde soutěží 4 záchranáři bez rozdílu pohlaví v obvyklém časovém limitu dvou minut. Letos pro velikou náročnost přípravy organizátoři posunuli časový limit na tři minuty.

Letos organizátoři závodníky překvapili situací, která měla co nejvíce napodobit nečekanou prudkou letní bouřku na jedné z našich přehrad, kde právě probíhá jachtařský trénink. K vidění bylo přímo v akci 15 figurantů, 3 plachetnice, šlapadlo a další plavidla, která všechny závodníky i přihlížející na tribuně určitě překvapila. Jako každý rok, tak organizátoři u téhle disciplíny odvedli velký kus práce.

V této nejnáročnější ryze záchranářské disciplíně se na prvním a druhém místě umístily týmy polské reprezentace a na třetí příčce domácí tým Brno-město.

Následující den začal brzkým ranním vstáváním, už se sedmou hodinou začínala rozplavba a následoval slavnostní nástup. Poté v průběhu celého dne probíhaly individuální závody jednotlivců, skládající se z pěti disciplín dle pravidel ILS – 100 m Záchrana modelu s ploutvemi (Manikin Carry with Fins), 50 m Záchrana modelu (Manikin Carry),  100 m Kombinované záchranářské cvičení (Rescue Medley), 200 m Superzáchranář (Super Lifesaver) a 100 m Záchrana modelu s ploutvemi a záchr. pásem (Manikin Tow with Fins).

Z našich závodnic si nejlépe vedla Linda Horňáková z Neratovic, která získala celkové vítězství v kategorii seniorek. V kategorii seniorů se nejlépe umístil Martin Mácha z Prahy 15 na celkovém 2. místě. V juniorských kategoriích byla nejlepší Natálie Berounská z MS Český Krumlov, která celkově obsadila 1. příčku stejně jako její bratr Aleš Berounský.

Večer proběhlo v hotelu Voroněž vyhlášení nejúspěšnějších závodníků z individuálních disciplín, a také vyhlášení disciplíny SERC.

Nedělní program se skládal ze dvou štafetových závodů, z disciplíny Záchrana pomocí lana (Line Throw), a také i u nás nově obnovené disciplíny Záchrana pomocí lodě (Saving a Manikin by Boat). Naši závodníci se ani v neděli neztratili a ve štafetách ukázali své kvality a bojovnost. Na konci nedělního program již následovalo jen vyhlášení nejúspěšnějších týmů 6. ročníku mezinárodních závodů ve vodním záchranném sportu Grand Prix Moravie 2012. Celkové první místo získala polská reprezentace, druhým nejlepším týmem a zároveň nejlepším a nejpočetnějším českým týmem se stal domácí tým Brno-město a třetí příčku obsadili závodníci z Neratovic.

Celkově můžeme říci, že závody se vydařily a většina závodníků odjížděla domů s novými zkušenostmi, zážitky i se sportovními úspěchy.

autor: Martin Mácha (MS Praha 15) a Pavel Škanta (MS Neratovice)

GPM 2012 z pohledu trenéra

Co by se dalo říct o letošních závodech GPM? Tento ročník byl spojen s řadou inovací, některé vedli k lepšímu jiné k horšímu. Setkali jsem se s novým bazénem, ubytováním, pravidly, disciplínami, novými účastníky a řadou dalších. Velkou radost jsme měli po zjištění, že se startovní listina rozšířila o kategorii seniorů. Nové prostory bazénu za Lužánkami pro naší skupinu znamenaly velkou výzvu, vzhledem k tomu, že se pro nás jednalo o první zkušenost se závody na 50 metrovém bazénu, museli jsme věnovat přípravě ještě větší pečlivost. Věřím, že i pro organizátory bylo nové prostředí plné neočekávaných obtíží a zvýšených technických nároků na přípravu celého závodu. Z pohledu účastníka je však zvládli výborně a až na pár výjimek nedocházelo k dlouhým časovým prodlevám.

Díky dobrému technickému zázemí byl průběh celých závodů poklidný a nesl se v příjemném duchu. Zpestřením a novou zkušeností byla také disciplína Saving a Manikin by Boat, která odlehčila celou plaveckou část a ukázala jakými dovednostmi závodníci disponují i nad vodní hladinou.

Bohužel kromě chvály je třeba vznést vůči organizátorů i kritiku. Nejzásadnějším nedostatkem letošního ročníku byla absence české verze pravidel. Trenéři i závodníci se mohli připravovat pouze z anglických podkladů ILS. Tato skutečnost je znepokojující hned z několika důvodů – nedostatečná znalost angličtiny zúčastněných mohla působit obtíže při přípravě na samotný závod, možnost různého výkladu a chápání disciplín, problémy s diskvalifikacemi a další. V případě, že se jedná o české závody měli by být jasně stanovená i česká pravidla.

Angličtina pokračovala i po příjezdu na závod. Při páteční disciplíně SERC byla veškerá komunikace se závodníky pouze anglicky. Naštěstí nedošlo k žádným zbytečným diskvalifikacím z důvodu neporozumění pokynů. Ne každé dítě, které chodí na základní školu si zvolí jako první jazyk angličtinu, a proto byli někteří mladší účastníci značně znevýhodněni. Uznávám, že je angličtina důležitá, že se s ní závodníci na zahraničních závodech setkají, ale proč ty nejmenší odradit předem.

Letošní ročník byl opět velkým zážitkem, který nám zůstane v paměti na dlouho. Získali jsem nové zkušenosti, zážitky a inspiraci do dalších let. Myslím, že je důležité poučit se z chyb, které nastaly a předejít jejich opakování. Závody by se měly pořádat pro sportovní zážitek, tak proč si vše ztěžovat zbytečnými komplikacemi. Do letošního ročníku jsem si myslela, že GPM je českým závodem s mezinárodní účastí, bylo by smutné, kdyby tomu bylo naopak.

autor: Klára Šrůtová (MS Soběslav)