Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštiny
Aktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Očima organizátorů - MČR mládeže 2012 Sokolov

Dne 12.5.2012 se uskutečnilo Mistrovství ČR mládeže v záchranářském sportu 2012 na plaveckém bazéně v Sokolově. Účastnili se mladí vodní záchranáři a záchranářky od 7 do 18 let.

V týmových disciplínách soutěžila smíšená družstva 2 chlapci a 2 dívky ve třech disciplínách - Plavecká štafeta, Záchranářská štafeta, Kardiopulmonální resuscitace.

 

Dále naše nejmladší vodní záchranáře prověřili čtyři individuální disciplíny - Volný způsob s podplaváním překážky, Kraul s pásem a ploutvemi, Záchrana modelu, Tažení figuríny s ploutvemi. V těchto disciplínách bojovali o titul "Mistr republiky mládeže v záchranářských disciplínách".

 

 

Zeptali jsme se předsedy MS Sokolov a spoluorganizátora mistrovství pana Vladimíra Tomáška:

 

 

Již několik ročníků Mistrovství ČR mládeže se odehrává v Sokolově ve vaší režii. Jak se vám daří získávat prostředky a sponzory k zajištění závodu?

"Každým rokem hůř! Ale najdou se partneři, kteří to nevzdávají  a jím patří dík."

 

Nechtěl bys jmenovat někoho konkrétně?

"Můžu. Třeba Sokolovská Uhelná nebo Korunní minerální vody, město Sokolov i krajský Úřad Karlovarského kraje."

 

Kolik dorazilo závodníků na letošní mistrovství a z kolika místních skupin? Zaznamenáváte zvýšený zájem o záchranářský sport?

"Pro letošní rok to bylo 130 závodníků z 12 místních skupin. Počet účastníků má mírný nárůst, který je ovšem omezen kapacitou bazénu a snesitelnou délkou závodů."

 

Dle výsledkové listiny se jednalo o mezinárodní závody za účasti zahraničních záchranářů. Byl to nahodilý start nebo udržujete nějaké kontakty s tímto zahraničním týmem? 

"Start to nebyl nahodilý, již vloni se poprvé zúčastnili partneři z NSR kam naše MS  jezdí na přátelské i Mistrovské závody."

 

Zkvalitňuje se z vašeho pohledu připravenost závodníků ať už ta plavecká nebo technická nebo přibývá těch, kteří si jdou disciplíny jen vyzkoušet?

"Připravenost záchranářů se zvyšuje, jak plavecká i technická, toho jsou dokladem diskuze před závodem o provedení disciplín a jejich přiblížení mezinárodním pravidlům, ač k tomu máme své připomínky.:-)"

 

Co konkrétně máš na mysli? Můžes uvést nějaký příklad?

"Tak jeden za všechny, pravidelně je diskuze u tažení modelu, jestli jednou rukou oběma na zádech, co je přelití a co topení. Prostě takové to jestli jsme závodníci nebo záchranáři a simulujeme tím záchranu tonoucího nebo proč to děláme!?"

 

Pokud dobře počítáme, tak pouze na dvou záchranářských závodech v republice si mládež může prověřit své znalosti v oblasti kardiopulmonální resuscitace. Jsou mládežníci na tuto praktickou disciplínu dobře připraveni?

"Podle posledního hodnocení rozhodčího této disciplíny, to má určité rezervy a srovnání pouze na dvou závodech do roka je určitě málo, ovšem ani v dospělé kategorii těchto závodů není tolik."

 

Má sokolovská mládež zájem o záchranářský sport a vodní záchranářství?

"Zájem, velice překračuje nabídku, hlavně v mladších ročnících. Tam máme i přípravku, kde musíme členy trochu omezovat. Trochu je problém v přechodu do kategorie dospělých, kde nám většina členů odchází studovat na VŠ  a přestává plavat, následně se někteří ani nevracejí domů a uplatnění hledají jinde."

 

Lovíte vodní záchranáře i mezi závodními plavci?  Funguje spolupráce mezi oddílem plavání a vodními záchranáři jako třeba v Blansku?

"Spolupráci zde máme, ale nikoho nelovíme. Chceš, přijď, zkus a uvidíš, že to není jen o plavání."

 

Jste také úspěšnými pořadateli Mistrovství ČR na volné vodě pro dospělé. Letní mistrovství mládeže se nekonalo již několik let. Neuvažujete o jeho uspořádání?

"Dík za nabídku, jak víte pravidelně pořádáme na podzim závody pro skupinu od 16 do 100 let a v roce pořádání obou závodů je toho až nad hlavu. Hlavně v zajištění finanční podpory a grantů."

 

Můžeme se těšit na další ročník MČR mládeže v Sokolově?

"Asi ano, ač se nikdo neptal, počítají s námi, tak do toho pudem. Ale podpora i z jiných kruhů by se hodila. Třeba prezidia."

 

O jakou podporu by se mělo jednat?

"Když neseženou peníze tak by alespoň mohli přijet předat ceny, pomoct jako rozhodčí . PEPA ŠVEC, není prezidium je jen sekretář a ten to zná jak to funguje, prezident tu byl naposled Magasanik a to ješte na dospělých."

 

Dík za rozhovor a přeju klidnou sezónu.

22.05.2012
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba