Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštiny
Aktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Očima organizátorů - Jarní cena Neratovic 2012

Dalšími závody ve vodním záchranném sportu, na kterých mohli záchranáři všech věkových kategorií poměřit svou plaveckou připravenost byla Jarní cena Neratovic 2012. Závody se konaly na 25 m bazéně v Neratovicích 31.3.2012 za účasti 128 záchranářů a záchranářek ze 13 místních skupin.

Na nejmladší kategorii závodníků (ročník 2002 a mladší) čekaly tři individuální disciplíny, například 25 m tažení prázdného modelu. Nejmladší účastnici bylo pouhých devět let a startovala za MS Neratovice. Na starší věkové kategorie čekal čtyřboj doplněný o dvě štafetové disciplíny.  Závod byl rozdělený do pěti kategorií.

 

Uvádíme vítěze nejstarší kategorie (ročník 1993 a starší) Linda Horňáková (MS Neratovice)/Martin Mácha (MS Praha 15).

 

 

Vítězové nejmladší kategorie (ročník 2002 a mladší) Drhovská Bára (MS Soběslav)/Macek David (MS Soběslav). 

 

Vítězové dalších kategorií a umístění ostatních účastníků jsou k dispozici k nahlédnutí v přiložených výsledcích.

 

 

Zeptali jsme se spoluorganizátora JCN a trenéra z místní skupiny Neratovice pana Martina Franka:

 

 

Kterým rokem Jarní cenu Neratovic pořádáte? Co bylo u zrodu těchto záchranářských závodů?

Záchranářské závody pořádáme od roku 2006 a název Jarní cena Neratovic VZS se ustálil poslední tři roky. U zrodu záchranářských závodů v Neratovicích byla snaha uspořádat soutěž vycházející z pravidel ILS a disciplíny upravit na 25 m bazén. Snahou uspořádat záchranářské závody v Neratovicích bylo i zúročení zkušeností z účasti neratovických závodníků na MEj, MS a ME.

 

Jak se vám daří získávat prostředky a sponzory k zajištění závodu?

Závod Jarní cena Neratovic VZS nemá sponzory, všichni kdo pomáhají organizovat a realizovat závod to dělají dobrovolně bez nároků na odměnu. Ze startovného a oddílového rozpočtu se uhradí pronájem bazénu, poháry, medaile a věcné ceny.

 

O tyto závody je každoročně mezi závodníky velký zájem. Čím myslíte, že to je?

Asi tím, že se nevyhodnotí nejen nejlepší tři, ale pět i šest závodníků v každé kategorii, což je pět ženských a pět mužských kategorií. Je to asi velká motivace pro více závodníků. A za velký přínos vidím společné závody pro seniory, juniory i nejmladší žáky, kteří vidí perspektivu svého snažení a růstu své výkonnosti ve vodním záchranném sportu.

 

Když nepočítáme MČR mládeže pořádáte záchranářské závody pro ty nejmladší (máte kategorii 10 let a mladší). Je z jejich strany o tuto stránku vodního záchranářství zájem? Přibývá jich nebo spíše naopak?

Myslím, že se udržuje zájem na slušné úrovni. Jsou silnější a slabší ročníky závodníků. A jak jsem zmínil v předešlé odpovědi, je to o motivaci a výchově mládeže k tomuto sportu, k čemuž přispívají společné závody a kontakty se staršími - zkušenějšími závodníky.

 

Letos byla nově zařazena disciplína 50 m s nasazením ploutví a záchranného pásu.  Co vás vedlo k zařazení této neobvyklé disciplíny do programu?

K zařazení nás vedlo procvičení techniky z delšího závodu, kterým je 200 m superzáchranář. S nápadem přišel p. Veselý, který má bohaté a dlouholeté zkušenosti ve vodním záchranném sportu. Původně jsme chtěli závod nazvat "malý superzáchranář".

 

Zvláštností vašich závodů je nastavení časových penalizací namísto okamžité diskvalifikace. Trenéři mladších ročníků to určitě uvítali. Není, ale toto pravidlo u dospělých, kteří by technickou stránku měli mít plně zvládnutou zbytečné?

Pořád je co zlepšovat. I nejstarší ve snaze o nejlepší výkon dělají chyby a penalizací se připraví o lepší umístění. Zase je to o motivaci, jestli je lepší potrestat chybu diskvalifikací nebo posunem o několik příček níž. I to se letos několikrát stalo.

 

Tyto závody jsou letos zároveň nominačními pro juniory na MEj a pro seniory na MS. Objevila se na předních pozicích nějaká nová jména?

Řekl bych, že ti nejlepší si udržují dobrou výkonnost, aby byli na předních pozicích.  V jednotlivých disciplínách se objevují i nová jména, ale v celkovém hodnocení se uplatňuje zkušenost, vytrvalost. Přál bych dalším závodníkům, aby vytrvali v tréninku a výsledky se jistě dostaví.   

 

Zástupci MS Neratovice nechyběli v posledních letech snad na žádném Mistrovství Evropy nebo světa. Mohl byste ostatním přiblížit přípravu vašich svěřenců? (kolikrát týdně trénují, kolik hodin, jaká část je věnována technice, máte nějakou speciální přípravu)

Žádnou speciální přípravu nemáme. Vše je o tréninku a hlavně o motivaci. Jako plavecký klub máme především plavecké tréninky čtyřikrát týdně a jako zpestření trénujeme techniku s figurínou a pásem a plavání s ploutvemi.

 

Každým rokem v červnu se koná MČR na volné vodě. Mezi pravidelnými závodníky vznikly diskuse, že by si v disciplínách tohoto mistrovství rádi porovnali síly s reprezentanty a pravidelnými účastníky ME a MS. Plánujete v letošním roce nebo v budoucnu účast na těchto národních závodech?

Několikrát jsme uvažovali o účasti, ale z časových důvodů to nějak vždy nevyšlo. Snad letos.

 

Můžeme se těšit na Jarní cenu Neratovic i v příštím roce?

Ano, samozřejmě. Asi bychom zklamali mnoho účastníků, kdybych řekl ne. Neratovice jsou dlouhodobou  jistotou na rozbouřených vodách vodního záchranného sportu.

 

 

12.04.2012
Vyhledávání na stránce

ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba