Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštiny
Aktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Očima organizátorů - Blanenská 250ka 2012

Poslední únorová sobota neodmyslitelně patřila nejnáročnější soutěži v krytém bazéně v ČR pro vodní záchranáře, Blanenské 250ce. Závodníci se představili hned v „šesti disciplínách“, které navazují bezprostředně na sebe a mají simulovat záchranu tonoucího, a které tak dokonale prověří fyzickou připravenost záchranáře. Pořadatelé z MS Blansko zorganizovali již 16. ročník tohoto závodu.

Popis disciplíny:

Závodník oblečený do „pracovního oděvu“ stojí na okraji bazénu. Na startovní povel záchrannou podkovou hází 3 hody na cíl, kterým je bójka umístěná na vodní hladině ve vzdálenosti cca 7 m. Každý zásah mimo bóji je jeden trestný bod (10 vteřin k celkovému času). Po odházení odloží závodník záchrannou podkovu a plave 50 m VZ. Po doplavání svlékne ve vodě oděv a celý jej vyhodí ven z vody. Poté plave závodník 50 m VZ. Závodník vyleze ven z bazénu, nasadí si ABC, skáče do vody, zanoří se na dno (do hloubky 4 m), kde vyloví cihlu, se kterou plave 50 m VZ. Po doplavání položí cihlu na okraj bazénu, svléká si ABC a odloží jej ven z bazénu. Odepne barel z karabiny, upevněné při „lajně“ vymezující jeho dráhu, uchopí ho a držíce jej neustále oběma rukama, táhne barel 50 m. Nakonec plave k bóji, kde se zanoří a z koše zavěšeného pod hladinou (v hloubce asi 2 m) vyloví jeden puk, se kterým doplave na konec bazénu (25 m), kde ho položí na okraj a plave zpět 25 m VZ do cíle. Celková délka závodu je 250 metrů.

 

 

Výsledky:

 

Soutěžilo se ve třech věkových kategoriích: mládež 15-17 let, dospělí 18-40 let, senioři nad 40 let. Uvádíme výsledky kategorie dospělých, ostatní výsledky jsou k dispozici v přiložených výsledcích.

 

Kategorie muži


1. Michal Špaček    MS Blansko        4:41,58

2. Jakub Piňos       MS Brno-střed   4:58,93

3. Michael Kopřiva  MS Blansko        5:00.67


Kategorie ženy


1. Hana Nováková      MS Těrlicko            5:37,48

2. Karolína Burešová  MS Brno-střed        5:54,05

3. Eliška Hutová         MS Brno-město      5:55,36

 

 

Z tisku: http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/zachranari-plavali-v-bazenu-v-obleceni-s-cihlou-i-barelem-20120226.html

 

 

Zeptali jsme se:

 

 

Jiří Rydval - ředitel závodu

 

Jirko, jak hodnotíš právě skončený ročník Blanenské 250ky?

Pozitivně. Důležitější ale je, jak ho hodnotí závodníci. Mluvil jsem s řadou z nich a byli spokojeni, slíbili příští rok do Blanska přijet zase. Všem účastníkům bych chtěl poděkovat, stejně tak sponzorům a členům organizačního štábu.

 

Oproti minulým letům se mi zdá, že je pokles v počtu přihlášených?

Celkem závodilo 64 závodníků z 13 místních skupin, což je opravdu ve srovnání s nejsilnějšími ročníky pokles. Byli bychom rádi, kdyby opět startovalo až 100 závodníků jako v minulých letech, ale vzhledem k současné situaci, zejména finanční v místních skupinách, není letošní účast až tak špatná.

 

Když jsme u financí, jak se vám daří získávat prostředky a sponzory k zajištění závodu?

Je to čím dál těžší, ale zatím se nám daří rozpočet závodů naplnit bez zvyšování startovného. To je už řadu let ve stejné výši. Kromě firemních sponzorů nám pomáhá město Blansko a Jihomoravský kraj. Bez jejich pomoci by to bylo daleko složitější.

 

Neplánujete oslovit a pozvat zahraniční závodníky?

Zahraniční závodníky ani ne. Naším plánem, snad se povede uskutečnit, je vytvořit otevřenou kategorii pro nečleny VZS, třeba na zkrácené a upravené podobě závodu.

 

Letos se ve výsledkové listině objevilo v první desítce hned několik závodníků Blanska. Jak se vám to povedlo?

Usilovným a pravidelným tréninkem samozřejmě.  Pokud jde o chlapeckou a mužskou kategorii, všichni blanenští závodníci na bedně jsou bývalí závodní plavci. Ti už mají techniku plaveckých způsobů výborně zvládnutou a mohou se soustředit na techniku „záchranařiny“. Je to tedy výsledek spolupráce s plaveckým oddílem.

 

 

Zbyněk Novotný - vrchní rozhodčí

 

Jak jsi spokojen s průběhem závodu?

Naprostá spokojenost a hlavně hladký průběh. Dá se říct, že závodníci mají pravidla v krvi a dávají velký pozor na drobnosti,  za které byli v minulosti diskvalifikováváni. Například přes okraj visící montérková blůza apod.

 

Letos si nemusel jako rozhodčí řešit žádný protest?

Ne, opravdu nemusel. Samozřejmě diskvalifikace byly, ale protesty nikoliv. 

 

 

 

Michal Špaček - závodník

 

Je to tvé desáté vítězství na Blanenské 250ce. Gratulujeme!

Máš nějaké tréninkové tipy pro ostatní závodníky, na co se nejvíce při tréninku zaměřuješ?

Blanenská 250ka je plavecký závod.  Je potřeba si umět s vodou hrát. Práce plavčíka je z velké části o plavání. Když má někdo problém plavat, nikoho nezachrání.  Vodní záchranář musí být dobrý plavec. Nezaměřuji se při tréninku speciálně na nic, prostě plavu.  Je nutné, aby tělo bylo připraveno zvládnout velkou fyzickou zátěž, aby tuto náročnou disciplínu plíce vydržely.

 

Co je podle tebe na tomto závodě nejnáročnější?

Nedá se říct, že by v této disciplíně bylo něco nejnáročnější.  Celý závod jako celek je náročný, je to o dobré fyzické kondici. 

 

Co třeba hody na cíl? 

Hody by měl hodit snad každý. Písknutí píšťalky značící start závodu by mělo každého zbavit nervozity a měl by se plně soustředit jen na závod, všechno by měl mít zautomatizované, během závodu by neměl už přemýšlet nad tím jak co udělat.

 

A co se podceňuje?

Při přípravě je nutno myslet na to, že je potřeba trénovat na delší závod než je 250 m.  Alespoň na 600-800 m, je to vytrvalecká disciplína. Například při plavání s ABC je třeba se vyrovnat s nedostatkem kyslíku, a na to je potřeba tělo dobře připravit.

 

Jak často trénuješ?

Plavu 4 x týdně 1,5 hodiny a dále se věnuji kolektivním míčovým hrám, například fotbalu.

 

Stále se tedy udržuješ ve formě.  Těšíš se na další ročník a 11 vítězství?

No, rozhodně!

 

 

26.02.2012
Vyhledávání na stránce

Dálkové plavání 2018ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba