Vodní záchranná služba International life saving
Přeložit do angličtiny Přeložit do němčiny Přeložit do polštiny
Aktuální počasí
In-počasí

Odběr článků e-mailem

Rescue 2012

Listopadové jedenáctidenní mistrovství světa ve vodním záchranném sportu RESCUE 2012 skončilo. Při účasti 40 národních týmů čeští zástupci obsadili celkové 30. místo. Náš dvanáctičlenný tým dosáhl na tři bodovaná umístění.

Nejlepší umístění získala dvojice Mácha, Flaks v disciplíně Záchrana pomocí lana a to 14. místo.

 

Neratovické kvarteto ve složení Franková, Horňáková, Kutílková a Marešová obsadilo v nabyté konkurenci 15. místo v disciplíně 4 x 25 m Štafeta tažení modelu.

 

V mořských disciplínách uspěli nejlépe muži (Koráb, Cabadaj, Piňos, Škanta) v disciplíně Rescue Tube Rescue a 15. místem dokázali, že i na moři můžeme obstát.

 

Celkovými vítězi se stal národní tým Novém Zélandu, druzí skončili australané a třetí místo putovalo do Francie. 

 

Kompletní výsledky:

http://www.ilsf.org/lifesaving-sport/rescue-series/2012

 

Oficiální stránky mistrovství:

http://www.rescue2012.com.au/

 

Videa z jednotlivých dnů Rescue 2012:

http://www.youtube.com/watch?v=y_JsFz_UGgI&feature=bf_next&list=ULJap1lsYchCU

 

 

Trocha statistiky

Celkový počet účastníků všech soutěží se vyšplhal na neuvěřitelných 4398 o tyto závodníky se staralo 371 technických pracovníků a dobrovolníků. Za národní týmy startovalo 40 družstev o celkovém počtu 371 záchranářů. Juniorských národních tymů startovalo 16, klubů se sjelo úctyhodných 235. Detailnější přehled najdete v příloze.

 

Následující mistrovství světa zorganizují francouzští záchranáři ve městě Montpellier v září roku 2014. http://www.rescue2014.fr/

 

 

 

Zeptali jsme se účastnice RESCUE 2012 Lindy Horňákové         (MS Neratovice)

 

 

Ty a Pavel Škanta jste již v Austrálii před 6 lety na mistrovství světa startovali. Dají se tyto dvě mistrovství  v Klokansku nějak porovnat?

"Když jsem byla na mistrovství světa před šesti lety, tak jsem nevěřila tomu, že se do Austrálie na mistrovství světa ještě jednou vrátím. Obě mistrovství měly společnou skvělou atmosféru a nabídly super zážitky z bazénových i mořských disciplín. Myslím si, že za těch šest let se hodně změnila konkurence a prosadit se ve světovém měřítku je čím dál obtížnější."

 

Jak jste se vyrovnali s časovým posunem? Myslím, že to bylo 8 hodin dopředu.

"Co se týče časového posunu, tak se říká, že co hodina posunu, to den na aklimatizaci, pokud se nepletu. My jsme bohužel tuto možnost delšího pobytu před závody neměli. Do místa závodů jsme se dopravili v neděli ráno a závody začínaly ve středu první disciplínou SERC a poté zahajovacím ceremoniálem. Musím přiznat, že se spaním jsem problém neměla, ale trvalo mi, než jsem si na posun zvykla. Měla jsem pocit, že když někam jdu, tak je tělo 3 kroky za mnou."

 

 Kterého úspěchu si ceníte nejvíce ať už individuálního nebo toho týmového?

"Jak jsem již zmiňovala, konkurence se hodně posunula dopředu a proto si ceníme každého postupu do finále. V mořských disciplínách je to pro nás vzhledem k absenci moře o to příjemnější. Někteří se MS dospělých zúčastnili poprvé a  některé z mořských disciplín tak pro ně byly novinkou  jako např. kajak, Oceanman/Oceanwoman. Získání nových zkušenosti je cenné pro účast na dalších mezinárodních závodech."

 

Moc se vám nevydařila disciplína SERC (18. místo z 24). Čím myslíš, že to bylo a jaký motiv připravili organizátoři?

"Organizátoři připravili v porovnání s jinými vcelku jednoduchou situaci. Jednalo se o záchranu tonoucích v místním bazénu, kde byl mimo jiné i pracovník. Zmiňovaný pracovník ležel na břehu a držel v ruce vrtačku zapojenou do elektrické sítě. Z pomůcek byla k dispozici „jen“ tyč a pak v bazénu plaval záchranný pás a „pěnová žížala“. Ve vodě šlo především o rychlost a na břehu zajištění pracovníka pod proudem. Během dvou minut jsme se všichni snažili podat co nejlepší výkon, ale byli tam lepší."

 

Jaký je tvůj názor ohledně toho, že některé státy nasazují například na běžecké disciplíny atlety?

"Na tomto mistrovství se zúčastnil Ghazemi Reza (Irán), účastník letošních olympijských her z Londýna. Díky vítězství ve sprintu a také v běžecké štafetě získal pro svůj stát docela dost bodů. Ale pravidla umožňují poskládat tým z 6 žen a 6 mužů, a proto není divu, že se snaží na každou disciplínu nasadit toho nejlepšího. Beru to stejně jako, když se Martina Sáblíková kromě rychlobruslení zúčastňuje také cyklistických závodů."

 

Dostala se vám ať už organizační nebo finanční podpora od prezídia?

"Organizaci závodů jsme si zajistili sami pod zastřešením Prezidia. Náklady na účast na MS byly hrazeny z vlastních zdrojů a podpory našich sponzorů."

 

Snad nejsou tajemstvím finanční náklady na tuto akci. Kolik tedy zaplatil každý účastník? (letenka, ubytování, strava)

"Pokud se bavíme o nákladech na závody, jednalo se o cca 42 000 na osobu."

 

Jak obtížné bylo tento obnos získat? Měli jste jako reprezentace nějakého sponzora nebo si každý účast hradil sám?

"Budu mluvit pouze za neratovické členy reprezentace. Většinu nákladů na závody se nám podařilo pokrýt ze sponzorských darů. Myslím si, že sehnat sponzora z pozice závodníka je obtížnější, než hledat podporu z pozice manažera reprezentačního týmu. Tato pozice tady však chybí a proto si většina z nás shání sponzory po vlastní ose."  

 

Říká se, že pokud jednou člověk navštíví Austrálii, tak se tam musí vrátit. Je to tvůj případ? Je Austrálie opravdu tak okouzlující?

"Ne nadarmo stojí v Austrálii člověk „vzhůru nohama“. Přístup australanů k ostatním je velmi přátelský a laskavý a je vidět, že načerpat energii ze sluníčka dokáže divy. Kéž by tolik pozitivních a milých lidí bylo více i tady. Dalším lákadlem je setkání s tamní faunou. Vidět klokana ve volné přírodě je obdobné jako tady potkat srnky.  V neposlední řadě slavit Vánoce o letních prázdninách v 35°C je pro nás také nevšední. Mne Austrálie opravdu nadchla, podruhé, a zanechala ve mně spoustu zážitků a hezkých vzpomínek. Vrátit bych se tam ještě chtěla, na dovolenou ;-)"

 

 

Česká reprezentace na Rescue 2012
18.01.2013
Vyhledávání na stránce

ConseqHavířovSME ČESKÁSki Wake Park TěrlickoTěrlicko
Na Zámostí 328, 735 43 Albrechtice u Českého Těšína
Tel.: 607 962 574, Mail: vzs@vzsterlicko.cz
IČ: 68898878
Bankovní spojení: 2800814992/2010
International life saving Vodní záchranná služba